Skip to content

West Michigan Student Showcase Posts

2014 Showcase Results

Literary Arts

  • 1st Place – Abbey Vermeulen, North Muskegon High School
  • 2nd Place – Angelo Hernandez-Sias, Muskegon High School
  • 3rd Place – Lauren Sander, Fruitport High School
  • Honorable Mention – Tirzah Schmuker, Spring Lake High School
  • Honorable Mention – Robert Zavitz, Mona Shores High School

Visual Arts

  • 1st Place – Katlyn Knuver, Newaygo County Career-Tech Center
  • 2nd Place – Nikitha Nelapudi, North Muskegon High School
  • 3rd Place – Juan Martinez III, Muskegon High School
  • Honorable Mention – Madeline Wilson, Mona Shores High School

Performing Arts – Solo/Duo

  • 1st Place – Benjamin Gross, Grand Haven High School
  • 2nd Place – Cindy Seifert and Abbey Vermeulen, North Muskegon High School
  • 3rd Place – Vanessa Bond, Reeths-Puffer High School

Performing Arts – Group

  • 1st Place – “Hart High School Praise Team” featuring Abigail Cook, Jessica Cook, Tyler Corliss, Travis Hall, Luis Lugo, Darrah Moul, and Isabel Vela – Hart High School
  • 2nd Place – “The Blue Ridge Band” featuring Cameron Gemzer, Dominique Jessen, Joel Jowers, Victoria Mueller, Alisha Schaub, Corey Jobes-St. John, Joe Walker, Anthony Wehner, and Tyler Wehner – Oakridge High School
  • 3rd Place – “The Trio” featuring Hannah Deblois, Katrina Smith, and Kaylee Smith – Shelby High School

Gary W. Ostrom Showstopper

  • Leah Uganski and Hunter Zhao, Mona Shores High School

2013 Showcase Results

Literary Arts

  • 1st Place – Abbey Vermeulen, North Muskegon High School
  • 2nd Place – Maggie Moul, Hart High School
  • 3rd Place – Courtney Elliott, Holton High School
  • Honorable Mention – Emily Prado, Hesperia High School

Visual Arts

  • 1st Place – Abigail Wilson, Mona Shores High School
  • 2nd Place – Valory McClellan, Pentwater High School
  • 3rd Place – Ashley Bryant, Grand Haven High School

Performing Arts – Solo/Duo

  • 1st Place – Jessy Dick, Reeths-Puffer High School
  • 2nd Place – Jesse Dunn, North Muskegon High School
  • 3rd Place – Chad Jensen and Colin Jensen, Grant High School

Performing Arts – Group

  • 1st Place – “The After Effect” featuring Chris Evans, Matt Fairfield, Alex Pearson, Ryan Slagle, and John Swainston – Mona Shores High School
  • 2nd Place – “It Is Written” featuring Dani Castle, Hannah Edwards, Rigo Ortega, and Isaac Riddle – Shelby High School
  • 3rd Place – “Incredabass” featuring Jarrett Bassett, Kerissa Burrow, Alex Lassow, and Hannah Villalobos – Reeths-Puffer High School

Gary W. Ostrom Showstopper

  • Kayla Green and Hunter Zhao, Mona Shores High School